Тарасівка Києво-Святошинського району

≡≡
Версія для друку

Прорив дамби озера з фільтратом на сміттєзвалищі у Тарасівці

 

Що сталося?

13.03.2018 року внаслідок випадення сильних опадів у вигляді дощу, поруч із тарасівським полігоном твердих побутових відходів (ТПВ) затопило впадину на дорозі, яка з'єднує села Тарасівка та Крюківщина. Стан проїжджної частини можна побачити за посиланням депутата Тарасівської сільської ради Оксани Щеголь.

14.03.2018 року, після обіду, силами Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області підтоплення було ліквідовано, а рух між селами відновлено, про що було відзвітовано прес-службою відомства.

Однак того ж дня, 14.03.2018 року, приблизно о 15 годині, одним із активістів із села Крюківщина було зроблено декілька фотографій на полігоні, що свідчили про прорив дамби, яка відділяла озеро з токсичним фільтратом від земель сільськогосподарського призначення.

 29178986_1665423956857730_1973091680676478976_n.jpg 29186201_1665423943524398_2707873251157082112_n.jpg 29249115_1665423960191063_3488127062034612224_n.jpg 

Перша фотографія - місце прориву піщаної дамби

Друга фотографія - вода, що перелилася.

Третя фотографія - озеро фільтрату і вода з фільтратом у ньому.

Фотографії більшого розміру можна побачити тут,тут і тут

Це вже вдруге за останні два роки виникає аналогічна проблема - витік фільтрату. В 2017 році фільтрат прорвав дамбу і витік на площу в 1 гектар. Вже тоді було визначено збитки за забруднення земель, однак кримінальне провадження так досі і лежить у поліції.

 

Реакція громадськості

Першими інформацію від своїх односельчан отримали одні з найбільш активних мешканців села Крюківщина, які ще з 2016 року займаються питанням закриття полігону - Лілія Котирло та Ольга Ведутенко, а також депутати Тарасівської сільської ради Оксана Щеголь та Юрій Середа

Незабаром, майже водночас, у мережі Фейсбук було викладено декілька повідомлень про прорив дамби - Юрієм Середою у групі Тарасівка та Нове та Tatiana Bursina - активісткою з с.Крюківщина у групі Громадська рада Крюківщини.

 

Для того, щоб зрозуміти більш детально, що сталося, слід побачити, як виглядали дамба та озеро із фільтратом перед витоком. Фотографії зроблені станом на 17.02.2018 року можна переглянути за нижченаведеними посиланнями:

фото дамби; фото озера із трубою, через яку фільтрат повинен був би стікати у озеро; сторожова вежа із сміттям, вивезеним на звалище; бетонна будівля біля озера та кар'єри, з яких добувався пісок; 

 

А як озеро виглядає в інші пори року і чи завжди через нього перетікає фільтрат?

У квітні 2016 року озеро фільтрату виглядало так. А у липні того ж, 2016 року - ось так.

Зазвичай влітку рівень фільтрату дещо падає, що зумовлене випаровуванням рідини з його поверхні. Однак після дощу рівень рідини знову відновлюється, збільшуючи концентрацію "хімії" в озері, оскільки опади, проходячи через тіло полігону, тягнуь за собою до озера шкідливі хімічні елементи та сполуки.

Про кольорові характеристики та про хімічний склад рідини з озера, можна глянути за ось цим посиланням телеканалу СТБ.

Ризик прориву дамби та витоку фільтрату особливо збільшується навесні, під час швидкого танення снігів, а також улітку / восени внаслідок випадання значної кількості атмосферних опадів у вигляді дощу.

Однак, у зв'язку із негерметичністю дна полігону та озера фільтрату, фільтрат постійно потрапляє до водоносних горизонтів, отруюючи воду у криницях мешканців навколишніх сіл. Активістка Ольга Ведутенко з Крюківщини надала результати аналізів, та результати досліджень Інституту Марзеєва, які свідчать, що у криницях у Крюківщині подекуди у декілька разів перевищено гранично допустимі концентрації нафтопродуктів, амонійного азоту, нітратів, шкідливих сполук та важких металів, таких як кадмій, нікель, свинець та ртуть. Наявність вказаних сполук та металів унеможливлює вживання такої води у пиття та для приготування їжі. Перевищення гранично допустимих концентрацій важких металів та хімічних сполук у підземних водах в районі розташування полігону, а також у  ставку - накопичувачі фільтрату у 2011- 2014 роках оприлюднено у наукових дослідженнях - у Науково - практичному журналі "Екологічні науки" №7 за 2015 рік (ст. 75-76).

 

Як на витік фільтрату відреагувала влада?

Слід зазначити, що полігон ТПВ знаходиться на балансі Комунального підприємства "Києво-Святошинське виробниче управління житлово-комунального господарства" Києво-Святошинської районної ради.

Полігон вже неодноразово намагалися закрити через неналежні умови зберігання відходів та шкідливість для населення, яке проживає у навколишніх селах, (висновки інституту Марзеєва підтвердили факти кричущих порушень технології використання полігону) однак кожного разу, після закриття, полігон продовжував свою роботу.

Керівником КП "Києво-Святошинське ВУЖКГ" на даний час є Ілля Котов, який був призначений на цю посаду рішенням Киво-Святошинської районної ради від 25.05.2017 року №326.

 За десять місяців своєї діяльності на посаді начальника ВУЖКГ пан Котов провів тендер та уклав договір з надання послуг із забезпечення охорони полігону ТПВ із Приватним підприємством "ВОВК" на суму 849.1 тис. грн. (всього було сплачено 1 млн. 31 тис грн.); замовив проектні роботи по об'єкту : "Нове будівництво залізобетонного паркану вздовж лінії магістральних газопроводів на полігоні ТПВ" на суму 298,6 тис. грн., які були оплачені у листопаді та грудні 2017 року, а також замовив у Києво-Святошинської філії ТОВ "Рекультивація" послуги з прокату промислових транспортних засобів із водієм на суму 199,5 тис. грн., яка була перерахована у грудні 2017 року, та у цього ж підприємства закупив 2145 тон грунту для пересипки полігону на суму 199,5 тис.грн., яка також була перерахована у грудні 2017 року.

Реакція пана Котова на переливання фільтрату була очевидна, - він повідомив, що рівень фільтрату знаходиться в нормі, а піднявся тільки рівень звичайної дощової води. Причому у своєму власному життєписі він згодом свій допис із коментарями незадоволених мешканців сіл Крюківщина та Тарасівка видалив, а у групі Громадська рада Крюківщини - залишив.

Прошу не піддаватися на провокації.
Рівень фільтрату знаходиться під контролем.
Для цього і були створена 2 захисні дамби. 
Підйом рівня води закономірне явище у весняний період, що підтвердила вчорашня ситуація на дорозі біля полігону ТПВ.
Але ні в які річки та озера фільтрат не потрапляє і не існує жодної загрози екологічної безпеки!
Крім того, мова йде вийнятково про підйом рівня звичайної дощової води. 
Спец техніка розпочала роботу з укріплення дамб, а у разі подальшого продовження дощів та паводку комунальне підприємство спільно з ДСНС проведе першочергове відкачування фільтрату.

Києво-Святошинська районна державна адміністрація просто видаляла ті дописи у ФБ, які люди залишали під "бравурним дописом про те, що у керівництва району "все знаходиться під контролем".

Коментарі людей під постом Києво-Святошинської райради станом на 18.03.2018 року залишилися не видаленими.

 

Яка спецтехніка та коли працювала і що вона робила?

Перша спецтехніка почала працювати зранку 15.03.2018 року, як мінімум через 18 годин після того, як був зафіксований прорив дамби. 18 годин!!!!!! Скільки за цей час витікло фільтрату - невідомо. Працювали як мінімум один бульдозер з боку Крюківщини та один з боку Тарасівки а також та один екскаватор. Причому техніка тільки нагорнула дві дамби, але про ліквідацію витоку фільтрату мова і не йшла. Слід зазначити, що технікою задля недопущеня повторення такої ситуації у майбутньому було піднято рівень двох дамб.

 

Чи є якісь докази того, що фільтрат все-таки перелився через дамбу та потрапив до річки?

Нажаль, чи на щастя (оскільки влада намагалася приховати ці докази та всіляко не визнавала і досі не визнає витік фільтрату до річки), докази є.

Депутат Тарасівської сільської ради Оксана Щеголь 16.03.2018 року, під час зустрічі з журналістами одного з телеканалів, зняла відео та фотографії, які свідчать про перетікання води з фільтратом не тільки через першу, а й через другу дамбу. Подивившись на відео та фото, не тяжко здогадатися про те, що вода з фільтратом потекла у русло річки Сіверки. Характерними ознаками прориву другої дамби є мокра глина та трава, яка лежить у напрямку руху води. У місцях, де води не було, ще й досі лежав сніг.

Відео, на якому видно факт переливу фільтрату через так звану другу дамбу.

Фото 1, Фото 2, Фото 3, Фото 4, Фото 5, Фото 6,

 

Куди міг потрапити фільтрат?

 Найбільш ймовірно, що вода з фільтраційної водойми, прорвавши дамбу, потрапила з річки Сіверки до криниць, що знаходяться у селах Тарасівка, Юрівка та Віта-Поштова. Існує ймовірність потрапляння фільтрату також до криниць мешканців села Крюківщина.

Для розуміння того, куди потрапляє фільтрат з озера, пропонуємо переглянути дві карти.

Перша карта відображає річки та місця їх впадіння одна до одної. Інша ж карта відобажає шлях фільтрату від озера до села Юрівка.

Однак ще гіршим є те, що фільтрат, який ніхто не відкачує та не утилізує, роками просочується до грунтових вод та потрапляє до криниць через заражені водоносні горизонти. Цьому сприяє структура грунтів у балці, в якій розташовані сміттєзвалище та фільтраційна водойма. Так, дно сміттєзвалища відділяє від першого водоносного горизонту тільки 2 метри пластичної супісі з прошарками піску, які пропускають і фільтрат і воду. А між першим та другим водоносним горизонтом (з другого переважно і живляться більшість криниць наколишніх сіл), всього-то-навсього півметра пластичної супісі, яка теж пропускає, а потім і розносить до криниць заражену воду. Ще в далеких двохтисячних веб-сайт fakty.ua писав, що оскільки звалище утворилося "само собою", тут не зробили необхідну для таких об'єктів спеціальну "підстилку". 

Додатковими доказами існування забруднення фільтратом води у криницях є результати аналізів, які бралися у колодязях неподалік звалища, про що вже писалося вище.

 

Як відреагували соцмережі та ЗМІ?

У соцмережах дякуючи активним та небайдужим людям, доволі таки активно поширювалися усі повідомлення, що стосувалися підтоплення автодороги та прориву дамби.

У свою чергу засоби масової інформації теж досить швидко розповсюдили інформацію про екологічну катастрофу.

Для того, щоб розуміти обсяг поширення інформації, достатньо у пошуковику Google ввести пошуковий запит "Прорвало дамбу в Тарасівці" і він видасть біля сорока результатів з різними вебсайтами, які висвітлили цю новину.

Відреагували і телеканали. Станом на ранок 18.03.2018 року інформаційні сюжети були показані по 5-му каналу та по телеканалу "Україна", незабаром повинен вийти сюжет на каналі "1+1".

Сюжет 5-го каналу

Сюжет телеканалу "Україна"

В ефір радіо "Голос столиці" також вийшов 20-ти хвилинний випуск, що стосувався прориву дамби у Тарасівці, де депутат ради Юрій Середа розповідав про ситуацію, що сталася.

Ефір радіо "Голос столиці"

Текстова версія ефіру  

Що далі, як виходити із ситуації?

Мешканцям Тарасівки, Юрівки, Віти-Поштової, які переживають за своє здоров'я необхідно провести аналіз питної води. До такого проведення, слід, по можливості, утримуватися від вживання води з криниць. Але, з урахуванням того, що значна частина фільтрату прорвала дамбу, швидше за все, що він уже декілька днів, як знаходиться у питній воді.

Найбільш кричущим на даний момент є питання утилізації фільтрату, оскільки рано чи пізно витік може повторитися знову. І громадянам слід докласти усіх зусиль, щоб подібні випадки більше не мали місця. У свою чергу, посадові особи, винні в отруєнні людей, повинні бути покарані, адже ціною необдуманої політики та байдужості влади може стати життя та здоров'я декількох тисяч людей, серед яких дуже багато жінок, підлітків та дітей.


Некорекний ввод!
Невірний
захісний код!